Државно првенство у пливању
7. април 2021.Редовна настава од понедељка 19.04.2021.
15. април 2021.У нашој општини данас, 09.04.2021. године реализована је подела садница у оквиру велике националне еколошке акције „Посади свој хлад„. ( https://posadisvojhlad.rs/posadi-svoj-hlad/ )
На излетишту Поток, овим поводом, грађанима су подељење саднице белог јасена https://sr.wikipedia.org/sr-el/beli_jasen а један део обезбеђен је и за нашу школу.
Ученици млађих разреда посадили су бели јасен око школске зграде у улици М. Пијаде и као мали еколози обећали да ће их чувати и заливати.
Захваљујемо ЈП „Водовод“ на оствареној срадњи.
Неки од разлога зашто да посадите свој хлад:
- -Људи издишу угљен диоксид, дрвеће га упија -Природна веза која одржава свет.
- Једно дрво четинара (бора, смрче, јеле…) површином својих листова- кисеоником који произведе може да покрије и до 120 ари. Зато је свако дрво уствари део плућа наше планете.
- Да нема дрвећа Земља би постала отровна за све.
- Човек годишње удахне око 9,5 тона ваздуха, у коме кисеоник чини око 23 %, тј. око740 кг кисеоника. Да би се произвео кисеоник за једну особу потребно је око 7-8 стабала.
- Четири стабла букве за сто година могу да обезбеде једном човеку кисеоник за осамдесет година живота.
- Светске шуме апсорбују око 119 милијарди тона угљен-диоксида годишње, а атмосфери дају 86 милијарди тона кисеоника.
- Дрвеће пречишћава земљиште. Дрвеће апсорбује штетне супстанце и понаша се као филтер, чинећи је погодном за раст других биљака.
- Шумовитост у Србији износи 0,3 ха по становнику -У Русији 11,11 ха/ст у, Норвешкој 6,93 ха, Финској 5,91 ха, БиХ и Хрватској по 1,38 ха
- Москва има 96 паркова и 18 вртова, 4 ботаничка врта, 100 км² шума и 450 км² зелених површина.
- 51% површине Беча је под зеленилом. Највећи бечки парк има површину од 2400 хектара, а Пратер 600 хектара. Под виноградима у Бечу је 700 хектара земљишта.
- Дрвеће спречава и зауставља ерозију.
- Поплаве које су се догодиле 2014. године биле би далеко мање да је пошумљеност била већа.
- Шуме су чинилац стабилности климатских и појава и имају велики утицај и на стабилност свих екосистема.
- У шумама Србије живи 80% нашег биодиверзитета.
- Шуме играју битну улогу у пречишћавању ваздуха од прашине и честица које доспевају у атмосферу. Букова шума површине 1 ха може да прими 68 тона прашине и чађи ! само једно стабло дивљег кестена може да задржи 80 кг аеросола и 120 кг прашине годишње. Четинарска шума од 1 ха за годину дана филтрира од 30 до 35 тона прашине, а лишћарска шума 50-76 тона.
- За дезифенкцију једног мањег града довољан је 1 ха клеке која годишње емитује у атмосферу око 30 кг материја са бактерицидним дејством.
- -Дрвеће је извор среће! Доказано је да близина зелених површина позитивно делује на ублажавање стреса код градског становништва.
- Дрвеће чува наш новчаник штедећи енергију, лети за хлађење, зими за грејање. Улице са дрворедом су лети неколико степени хладније, а зими неколико степени топлије.