„Здрава храна или добра реклама?“ – час српског језика
7. јун 2019.Додела Вукових диплома и награда најуспешнијим ученицима школске 2018/19. године
12. јун 2019.Након обимног истраживања о квалитетним и здравим намирницама, учесници пројекта одлучили су да на практичним примерима покажу шта и како треба правилно јести. Уз помоћ наше куварице Мјеримачка Наде, у школској кухињи спремили су квалитетно послужење за своје другаре.
На додатној настави из биологије ученице 7/3 са наставницом Зорком Матић израђивале су плакате које су касније поставиле на паное у ходницима школе како би се ученици свакодневно подсетили на последице лоше исхране. Њихове поруке су усмеравале на правилну исхрану и исправан одабир намирница.
На часу технике и технологије, ученице 5/3 одељења Ана Савић и Николина Косовић уз помоћ својих другара направиле су „пирамиду исхране„ пирамидa правилне исхране заснива се на правилима равнотеже, умерености и разноврсности дневне исхране. Пирамида храну разврстава у шест различитих категорија намирница које би у исхрани требало да буду заступљене сваки дан:
Житарице: дневно би требало конзумирати најмање 6-11 порција житарица.
Поврће: свакодневна конзумација свежег или куваног поврћа.
Воће: свакодневно се препоручује конзумација 2-3 порције воћа.
Уља и масти: долазе из извора хране попут рибе, коштуњавих плодова и биљних уља.
Млеко и млечни производи: вредан извор калцијума, који нам је свакодневно потребан за раст, развој и одржавање коштане масе, као и за разне додатне функције у телу.
Месо и махунарке: препоручује се конзумација 2 сервирања из групе намирница меса, месних производа и махунарки.
Физичка активност: свакодневна физичка активност у трајању од 30 минута: шетање, пењање степеницама, играње фудбала, вожња бицикла, плес, пливање.
Правилном исхраном и планирањем свакодневних оброка умањујемо могућност ризика за појаву гојазности. Гојазност је један од водећих чинилаца у свету који потпомаже развитку хроничних незаразних болести као што су дијабетес или кардиоваскуларне болести. Закључак би био да
Је уравнотежена и разноврсна исхрана темељ здравља !
Скоро сви предметни наставници и велики број ученика учествовали су су на реализацији овог пројекта на чему им се захваљује тим „Школа за 21. век„.